A perzsa agár vagy saluki egzotikus, kecses külseje kivételes gyorsasággal és állóképességgel párosul.
Származása: Az afgán agár rokona, de közel-keleti gyökerei talán még mélyebbre nyúlnak. Finom vonásai több mint 3000 évvel ezelőtti fáraósírokon is felismerhetők. Népszerűsége tartósnak bizonyult, s a perzsák és az arabok legkedveltebb segítőtársa lett – a sólymokkal együtt – a gazellavadászatokon. Zászlós és sima szőrű változata is létezik, s bár ezek hasonló eredetűek, hatalmas – csaknem az egész Közel-Keletet felölelő – elterjedési területének egyes részein előnyben részesítik egyiket vagy másikat. Nagy-Britanniában való meghonosítása a 19. század végén kezdődött, mindenekelőtt Lady Amherst jóvoltából. Amerikában a perzsa agár nehezen vetette meg a lábát, de ma már itt is elismert fajtának számít.
Vérmérséklete: Barátságos, szófogadó és a gazdájához hűséges, de engedelmességre szoktatása semmiképpen sem mellőzhető. Érzékeny természetű, nem szabad durván bánni vele.
Igényei: Csakis olyan helyre való, ahol tágas tér áll rendelkezésére és kedvére száguldozhat. Szőrzetét elég gyakran kell kefélni.
Főbb jellemzők:
Fej – Hosszú és keskeny, nem domború. A koponya a két fül között közepesen széles.
Szem – Nagy és tojásdad, mogyorószínű vagy sötétbarna.
Fül – Hosszú, mozgatható, a zászlós szőrű változat esetében selymes szőr borítja.
Törzs – A hát elég széles, izomzata a lágyék fölött enyhén kidomborodó.
Farok – Hosszú, enyhén meghajló, alacsonyan tűzött; szőrzete az alsó oldalán zászlós.
Szőrzet – Puha; a sima szőrű változat kivételével a lábakon és a combok hátoldalán selymesen zászlós. A legtöbb szín megengedett.